Adlarımız

Ürün Kodu :E-137355
Barkod : 9789754541878
60,00 TL


GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
HIZLI
TESLİMAT
100 TL VE ÜZERİ
KARGO ÜCRETSİZ


Türkiye’de adlar bilgisi alanında en çok çalışan kişi olan Aydil Erol’un bu kitabı, 4. baskısını yapmış bulunuyor. 3. baskısında 7.500 kişi adı bulunan eserin bu baskısında 17.500 kişi adı yer almış; 3. baskıda 500 olan Ad Koyma Adetleri de 823’e varmış durumda.

Zaman zaman kimi adları yadırgadığımız olur. Ayaz, Aydınlık, Çirkin, Emanet, Hacıbaba, Hicran, Hudaverdi, Kıymafelek, Satılmış, Sevindik bunlardan bazılarıdır. Bu adların konulma sebeplerini adı geçen bölümde buluyoruz; hem de 823’ünü birden. Bu bölüm de alanında tek olan bir çalışmadır.

Çalışmalarını Türkiye ile sınırlamayıp Türk dünyasından örneklerle zenginleştiren Erol, birçok ada örnek verirken onların çeşitli Türk cumhuriyetleri ve topluluklarında da kullanılmış olduklarını, küçük söyleyiş farklarını bile göstererek dile getirmektedir.

Sözgelişi: Aybike ve Çolpan adlarını duymayanımız yoktur; ama Aydınbike’yi, Tançolpan’ı İdil-Ural Türklerinde görüyoruz. Araştırmacı bunlarla da yetinmeyip o adı taşıyan tarihi kişilerden, kahramanlardan ve alanlarında söz sahibi olanlardan da örnekler vermektedir.
Bitişlerine Göre Adlar da kitabın ayrı bir özelliği ve güzelliği. Şairane bir üslupla kaleme alınan her baskının sözbaşılarının da birbirinden güzel olduğunu söylemeliyiz.

Yalnız Türkiye’nin değil, Türk dünyasının da en kapsamlı eseri olan Adlarımız, bu özelliğini daha nice yıllar koruyacağa benzemektedir...


Popüler Ürünler